Ртутні термометри знайомі кожному з дитинства. Нині їх дедалі активніше витісняють спиртові аналоги (замість ртуті вони термометрична рідина).
Причин багато, але головна безпека. Якщо ртутний градусник розіб’ється, металеві кульки викотяться і зібрати їх буде важко. А збирати треба: пари ртуті смертельно небезпечні. Ртутний градусник, що розбився, становить загрозу для людей, від нього погано почуваються тварини та рослини.
Крім того, міжнародна конвенція від 2017 року обмежує використання ртуті.
Переваги спиртових термометрів
Спиртові градусники з’явилися ще у XVII столітті, тож назвати їх медичні новини складно. Щоправда, прилади надовго забули. Сьогодні вони повернули собі актуальність, адже вимірюють температуру швидше за ртутні, а коштують дешево.
Спиртові термометри можуть вимірювати температуру в діапазоні від –100 ⁰C до +100 °С. У побутових градусників розкид менший, близько 100 градусів. Але це все одно більше, ніж у аналогів ртутних.
Похибка вимірювання градусників на спирті — 0,1 °С. Це забезпечує неймовірну точність вимірів.
Особливості
Спиртовий стовпчик тьмяний ртутний, менш яскравий. Іноді розглянути, скільки мірив термометр, складно.
Згодом спирт із колби випаровується. Показ приладу стає менш точним.
Побутові термометри тендітні. Навіть зроблені із пластику колби не можна бити й упускати.
Як використовувати термометр
Як працює градусник? Справа у властивостях рідини розширюватися та стискатися із зміною температури. На прозору колбу термометра нанесені поділки (ціна кожного – 1⁰). Коли стає тепліше, спирт розширюється, його стовпчик піднімається, дістаючись потрібного поділу. З похолоданням рідина стискається, стовпчик опускається.
Збити спиртовий термометр досить складно. Для нього розроблена особлива конструкція футляра з ручкою, що виступає. Щоб скинути вимірювання, потрібно взятися за цю ручку та активно розмахувати приладом з боку на бік.
Футляр зламався? Збити градусник можна і без нього. Знадобиться досить великий шматок тканини — рушник, хустка, хоч носок. Всередину треба загорнути термометр, залишивши довгий тканинний хвостик. Для надійності можна прибрати пакунок у пакет або перемолоти гумкою. І збити, так само розмахуючи приладом.
Спиртові градусники повністю безпечні та не викликають зміна клімату. Використовувати їх не так складно, як здається. То навіщо переплачувати за дорогі та небезпечні ртутні градусники?